Miért érezzük magunkat ennyire stresszesnek a menopauza alatt?
A menopauza egy olyan időszak az életünkben, amikor minden megváltozik. Nemcsak a testünk, hanem az érzéseink, a gondolataink, az egész világunk. Néha úgy érezzük, mintha már nem mi lennénk azok, akik a tükörből visszanéznek ránk. Elönt a fáradtság, a szorongás, az érzelmi hullámzások, és gyakran azon kapjuk magunkat, hogy elveszítjük a türelmünket – pedig régen ez nem volt ránk jellemző. De vajon miért van ez így?
Hormonok és érzelmek vihara
A hormonális változások hatalmas szerepet játszanak ebben a stresszes állapotban. Az ösztrogénszint és a progeszteronszint csökkenése nemcsak a testünkre hat ki, hanem az idegrendszerünkre és az érzelmeinkre is. Az agyunk egyik legfontosabb neurotranszmittere, a szerotonin – a boldogsághormon – szintje is lecsökkenhet, emiatt fáradtnak, kedvetlennek, ingerlékenynek érezzük magunkat. Ráadásul az alvási problémák csak tovább súlyosbítják a helyzetet. Egy-egy álmatlan éjszaka után másnap mintha ködbe burkolóznának a gondolataink, mintha egy soha véget nem érő kimerültségi állapotba kerültünk volna.
A testünk kiáltása: fáradtság, agyi köd, premenstruációs tünetek
Az alváshiány, a hormonális ingadozások és az érzelmi kimerültség miatt gyakran előfordul, hogy elfelejtünk dolgokat, nehezebben koncentrálunk, és egyszerűen nem vagyunk önmagunk. Az úgynevezett „agyi köd” egy olyan állapot, amikor az információfeldolgozás lelassul, és még a legegyszerűbb feladatok is kihívásnak tűnnek. Emellett sok nő tapasztal fokozott premenstruációs tüneteket – ingerlékenységet, szomorúságot, sőt akár erős vérzést is, ami még inkább megterheli a szervezetet. Mivel nem tudjuk mi történik velük ezért folyamatos stresszel küzdünk.
A megoldás: visszaállítani az egyensúlyt
A jó hír az, hogy nem kell ebben az állapotban ragadnunk. A természet csodálatos eszközöket ad a kezünkbe, amelyek segíthetnek visszanyerni az energiánkat és csökkenteni a stresszt.
1. Mozgás és stresszoldás A rendszeres mozgás csökkenti a kortizolszintet (a stresszhormont), és növeli az endorfin (boldogság hormon) termelődését, ami segít abban, hogy jobban érezzük magunkat. A jóga, a séta, a tánc vagy akár az úszás is csodákra képes. Nem kell kimerítő edzésekre gondolni – a lényeg, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amit élvezünk!
2. Légzés és relaxáció A légzőgyakorlatok segíthetnek szabályozni az idegrendszer működését. Próbáljuk ki a mély hasi légzést: lassan, mélyen szívjuk be a levegőt az orrunkon keresztül, majd hosszasan fújjuk ki a szánkon keresztül. Ez segít csökkenteni a feszültséget.
3. Gyógynövények és természetes támogatás A természet tele van olyan növényekkel, amelyek segíthetnek egyensúlyba hozni a hormonháztartást és csökkenteni a stresszt. Ilyenek például:
- Macskagyökér és citromfű – nyugtató hatásúak, segítik a pihentető alvást.
- Ashwagandha – adaptogén gyógynövény, amely támogatja a stresszkezelést és az energiaszint fenntartását (pajzsmirigy túlműködés esetén nem javaslom).
- A fülakupunktúra támogat abban, hogy visszataláljunk az egyensúlyunkhoz.
- A BACH virágterápia az érzelmi egyensúly megtalálásában nyújt segítséget.
A menopauza egy új kezdet is lehet, nem csupán egy nehéz időszak. Ha odafigyelünk a testünkre, támogatjuk természetes módszerekkel, és elfogadjuk, hogy ez az átalakulás része az életünknek, akkor könnyebben navigálhatunk ezen az úton. Engedjük meg magunknak a pihenést, a törődést, és találjuk meg azokat a dolgokat, amelyek örömöt hoznak az életünkbe. A változás lehet szép is – csak meg kell találni benne a harmóniát.
0 hozzászólás