
Végre kisütött a nap. A természet életre kel, az első virágok kibújnak a földből, a madarak csiripelnek, a fák rügybe borulnak. Minden tele van energiával, frissességgel… csak épp te nem. Hiába a napsütés, hiába a madárcsicsergés, legszívesebben visszabújnál az ágyba, mert minden mozdulat nehézkes, minden gondolat ködös, és még a reggeli kávé sem képes csodát tenni. Ismerős érzés? Ha igen, akkor te is a tavaszi fáradtsággal küzdesz – és ha a menopauza időszakában vagy, akkor ez még erőteljesebben jelentkezhet.
Miért érezzük magunkat ennyire kimerültnek?
A tavaszi fáradtság olyan, mint egy alattomos tolvaj, aki csendben kirabolja az energiakészleteinket. Az egyik pillanatban még azon örvendezünk, hogy hosszabbak a nappalok, a másikban pedig azon kapjuk magunkat, hogy alig bírjuk nyitva tartani a szemünket. Minden második ember ásítozik, koncentrációs zavarokkal küzd, és úgy vonszolja magát, mintha egy hosszú, álmatlan éjszakán lenne túl. Ha a változókor időszakában jársz, a hormonális ingadozások tovább fokozhatják ezt a kimerültséget.
A tavaszi fáradtság egy alkalmazkodási folyamat
Testünk egész télen spórolt az energiával, most viszont hirtelen át kell állnia egy aktívabb üzemmódra. Az időjárás változékonysága sem könnyíti meg a dolgunkat: egyik nap meleg van, másik nap lehűl a levegő, a vérerek tágulnak és összehúzódnak, a szervezet folyamatosan próbál alkalmazkodni. Ha ez a folyamat túl gyors, az gyengeséghez, fáradtsághoz és akár szédüléshez is vezethet. A klimax során a test természetes alkalmazkodóképessége csökkenhet, így még fontosabb, hogy tudatosan támogassuk.
A hormonok szerepe – egy biológiai hullámvasút
A testünkben minden fontos folyamatot hormonok irányítanak. Az alvás, az anyagcsere, az energiaszint, sőt még a hangulatunk is tőlük függ. Két hormon különösen fontos ebben az időszakban: a szerotonin, amely a jókedvért és az ébrenlétért felel, valamint a melatonin, amely az alvás szabályozásában játszik szerepet. Télen, amikor a napfény kevés, szervezetünk több melatonint termel, ezért álmosabbak vagyunk. Tavasszal viszont, ahogy hosszabbodnak a nappalok, egyre több szerotoninra van szükség, de amíg a szervezetünk beáll az új ritmusra, addig kimerültnek érezhetjük magunkat. A változókor hormonális változásai miatt ez az átmeneti időszak még intenzívebb fáradtsággal járhat.
Hogyan küzdjünk meg a tavaszi fáradtsággal?
Mozdulj ki a természetbe! A gyakori ásítások az oxigénhiányra utalnak, ezért fontos, hogy minden nap legalább 20-30 percet a friss levegőn töltsünk. Esős, szeles idő sem lehet kifogás – egy kis séta csodákat tesz!
Töltsd fel a vitaminraktárakat! A tél végére testünk vitamin- és ásványianyag-készlete kiürülhet. A magnézium, szelén, cink, D-, B-, C-, és E-vitamin elengedhetetlen ahhoz, hogy újra energikusnak érezzük magunkat. Menopauza idején különösen fontos a megfelelő vitamin és ásványi anyagok pótlása, hiszen ezek segítenek az idegrendszer és a hormonális egyensúly helyreállításában.
Segíts a hormonoknak! A szerotonin előállításához szükséges triptofánt olyan ételekből nyerhetjük, mint a banán, a dió, a tojás vagy a csokoládé. Nem a tejcsokoládéra gondolok, aminek a kakaó tartalma nagyon alacsony, hanem a minimum 70% kakaó tartalmúra. Vannak olyan adaptogén gyógynövények, amik támogatják a szervezet alkalmazkodását a tavaszi változásokhoz. A klimax során ezek a természetes adaptogének különösen hasznosak lehetnek az energiaszint helyreállításában. Azonban nagyon nem mindegy, hogy ki melyiket választja. A gyógynövények interakcióba léphetnek a gyógyszerekkel, amelyeket szedsz, ígyazt javaslom, hogy bízd egy szakemberre ennek a kiválasztását. Például a ginseng nagyon hatékony lehet, de ha magas a vérnyomásod, akkor nem biztos, hogy a legjobb választás.
Aludj jól! A pihentető alvás kulcsfontosságú. Próbálj minden nap azonos időben lefeküdni és felkelni, hogy a biológiai órád is beálljon az új tavaszi ritmusra. A változókor alatti alvászavarokat nem szabad elhanyagolni, érdemes először természetes megoldásokat keresni rájuk.
Itt tudsz bejelentkezni hozzám, hogy megtaláljuk hogyan tudod támogatni a szervezetedet az alkalmazkodásban.
0 hozzászólás