
Kezdem egy személyes történettel. Az elmúlt hónapokban kimaradt a rendszeres mozgás az életemből. Egy ideje csak gyógytornát végeztem otthon, mert a bal sarkamon csonthártyagyulladás alakult ki, és még a séta is kellemetlen volt. Utólag egyértelmű: túl sokáig használtam a régi sportcipőmet, ami már nem nyújtott megfelelő védelmet, és túlerőltettem a lábamat.
Hétfőn viszont újra futócipőt húztam. Óvatosan kezdtem, csak 2 km-t futottam rekortán pályán, hogy kíméljem az ízületeimet. Ma ismét kimentem, és mostantól két naponta tervezem a mozgást. Figyelek a bemelegítésre, a nyújtásra, és persze a sarok gyógytornát is napi kétszer elvégzem (köszönöm, Enikő!).
A mozgás a menopauza körüli években még fontosabb
A menopauza időszakában különösen nagy szerepe van a rendszeres mozgásnak. Nemcsak a testünkre, hanem a mentális egészségünkre is fantasztikus hatással van:
- Javítja a hangulatot – A mozgás endorfint szabadít fel, ami természetes hangulatjavító. Ez az érzés akár órákon át elkísérhet.
- Támogatja a szív- és érrendszert – A változókorban megnő a szívbetegségek kockázata, de a mozgás segíthet csökkenteni ezt.
- Erősíti a csontokat és az izmokat – A hormonális változások miatt a csontvesztés felgyorsulhat, de a mozgás segít fenntartani a csontsűrűséget.
- Segíti az alvást – Ha reggel mozgunk a szabadban, a természetes fény hatására a melatonin szintünk szabályozódik, ami hozzájárul a pihentető alváshoz.
Ha nincs időd edzeni, akkor is mozogj!
Sokan mondják, hogy nincs idejük sportolni, de a mozgást be lehet építeni a mindennapokba:
- Szállj le egy megállóval hamarabb és sétálj!
- Ha otthonról dolgozol, akkor állj fel félóránként és nyújtózkodj!
- Ebédidőben szánj 10 percet egy gyors sétára!
- Válaszd a lépcsőt lift helyett!
A legfontosabb üzenetem: soha nem késő elkezdeni! Ha eddig nem mozogtál rendszeresen, akkor ma van a legjobb nap arra, hogy változtass. Már egy kis mozgás is rengeteget számít – a tested és a lelked is hálás lesz érte!
0 hozzászólás