
Franciaországban a háziorvosok receptre írhatnak fel sportot a betegeiknek már 2017 óta. Természetesen ennek feltételei vannak, csak bizonyos tartós betegségben szenvedők – például rákos betegek, Parkinson-kórosok, Alzheimer-kórban szenvedők, depressziósok, cukorbetegek – vehetik igénybe ezt a lehetőséget. A finanszírozás a magánbiztosítók és az önkormányzatok hatáskörébe tartozik, a sportolás költségének 30-70%-át fedezhetik. Óriási lépés ez, bár a legjobb az lenne, ha megelőzés céljából is elérhetővé válna a mozgás
A mozgásszegény életmód a XXI. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása. Számos betegség kialakulásában és súlyosbodásában játszik szerepet, például kardiovaszkuláris betegségek, anyagcserezavarok, daganatos és neurodegeneratív betegségek esetében. A fizikai inaktivitás több embert öl meg, mint a dohányzás – ezen érdemes elgondolkodni.
Az Egészségügyi Világszervezet 2009-ben az elhalálozások 10%-át az inaktivitás számlájára írta. Ez azt jelenti, hogy minden tizedik ember azért hal meg, mert nem mozog eleget. Az ember mozgásra született. Nagyszüleink, dédszüleink naponta akár 10-15 km-t is megtettek, míg ma jellemzően mindössze 1-2 km-t gyalogolunk. Autóval vagy tömegközlekedéssel járunk dolgozni, bevásárolni, miközben testünk felépítése nem változott – az aktivitás hiánya pedig komoly egészségügyi kockázatokat rejt.
A menopauza és a mozgás – Miért most kell elkezdeni?
A menopauza és a klimax időszaka sok változással jár a női szervezetben. A hormonális változások miatt megnő a csontritkulás, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az elhízás kockázata. Az aktív életmód azonban segíthet ezeket a folyamatokat lassítani és a tüneteket enyhíteni.
A mozgás hozzájárul:
- A csontsűrűség megőrzéséhez, így csökkenti a csontritkulás kockázatát
- Az anyagcsere fokozásához, ami segíthet az ideális testsúly megőrzésében
- A hangulat javításához, csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit
- A szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez
A menopauza körüli évek a legalkalmasabbak arra, hogy beépítsük a mozgást az életünkbe. Nem számít, hány éves vagy, soha nem késő elkezdeni. Az első lépés lehet egy rendszeres séta, könnyű jóga vagy úszás. Kérdezd meg háziorvosodat, milyen mozgásformát javasol számodra, és ha bizonytalan vagy, egy gyógytornász is sokat segíthet. Az egészség a legnagyobb kincsünk – és a mozgás az egyik legjobb eszköz annak megőrzésére.
0 hozzászólás